Porównanie systemu zabezpieczenia społecznego część V

Witam Was po dłuższej i niezamierzonej przerwie w ostatniej części z serii porównania systemu zabezpieczenia społecznego. Dziś temat całkiem przyjemny, gdyż będzie o dniach wolnych od pracy.

Wymiar urlopu w Polsce wynosi 20 dni przy zatrudnieniu krótszym niż 10 lat oraz 26, jeśli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy.

Dniami wolnymi od pracy są niedziele i następujące święta: 1 stycznia – Nowy Rok, 6 stycznia – Święto Trzech Króli, pierwszy dzień Wielkiej Nocy, drugi dzień wielkiej nocy, 1 maja – Święto Państwowe, 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada – Wszystkich Świętych, 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości, 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia, 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia. Trzeba przyznać, że w skali europejskiej wypadamy dość dobrze – oczywiście z punktu widzenia pracownika 😉

Co do zasady urlop w Szwajcarii wynosi od 20 do 30 dni roboczych w roku i zależy od wieku oraz postanowień układu zbiorowego pracy (GAV: Gesamtarbeitsvertrag).

Liczba dni świątecznych zależy od kantonu, w którym wykonywana jest praca. Może się zdarzyć, ze w kantonie gdzie jesz miejsce zamieszkania będzie to wolny dzień od pracy a w kantonie gdzie wykonywana jest praca jest to normalny dzień pracy, lub tez na odwrót. Dniami wolnymi od pracy są niedziele oraz następujące święta: 1 stycznia – Nowy Rok, Wielki Piątek, Poniedziałek Wielkanocny, Wniebowstąpienie, Zielone Świątki, 1 sierpnia – Święto Narodowe, 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia, 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.

To już koniec naszej malej serii, mam nadzieje, ze wielu z Was się ona przydała 🙂

Zapraszam na kolejne wpisy już wkrótce!

Źródło: msz.gov.pl, 2013

 

Dodaj komentarz